Když jsme se procházeli po jedné z výstavních hal kolínského Gamescomu, nemohl nás neupoutat menší stánek, který se umně snažil navodit atmosféru doupěte dobrodruha kdesi v tropické džungli. Neváhali jsme tedy a vstoupili do prostoru určenému německé společnosti Monkey Mac Jones, kteří zde prezentovali svou připravovanou point and click adventuru Of Pawns & Kings.
Ihned se nás ujal sound designér hry Vasco Grossmann a začal osvětlovat základní informace o hře: „Je to klasická point and click adventura, sami ji nazýváme „oldschool“. Je to i proto, že nemáme žádný early access, žádné loot boxy ani hru nijak nehypujeme. Prostě ji chceme dokončit a vydat, až bude skutečně hotová. Já jsem u hry jen krátce, ale vedoucí celého projektu Ingo Stuckenbrock na ní dělá už neskutečně dlouho.“
Už samotné vzezření stánku naznačovalo, v jakém prostředí se bude hra odehrávat. Vydáme se na pozapomenutý ostrůvek kdesi v Karibiku, s řadou pláží, vodopádů, exotických živočichů, palem a také ztroskotaných lodí. A právě v jednom z těchto ztroskotaných vraků žije hlavní hrdina hry. „Hlavní postavou bude sedmnáctiletý Nik, který až dosud žil bezstarostný život mladíka společně se svým dědečkem jménem Erasmus. Jeho otec se totiž doma objevoval jen výjimečně párkrát do roka, na svou matku si Nik vůbec nepamatuje. Jen se mu občas zdají podivné sny o přátelské ženě. O výchovu se tak kompletně staral podivínský, ale přátelský Erasmus, věhlasný vědec, který proslul pátráním po starých kostech a tajemných artefaktech na mýtických místech po celém světě. Jednoho dne však tato idylka drasticky skončila. Znenadání se objevil podivný muž, který se dostal s Erasmem do skutečně agresivní hádky. Výsledkem této konfrontace bylo přepadnutí podivína do vody, aby posléze zmizel i Erasmus. Nik se tak ocitá na ostrově sám a musí se pokusit se svými chabými zkušenostmi svého ztraceného dědečka najít. Ve skutečnosti však nebude úplně sám, společnost mu bude dělat sidekick, věčně ukecaný, jízlivý a oprsklý tukan Fitzgeraldo,“ nastínil základní příběhovou zápletku Grossmann a už trochu záhadně dodal: „Jak můžete vidět, celou hrou se prolíná tématika šachu. Nejen v názvu samotné hry, ale také v logu a na různých místech ve hře. Například tady můžete vidět schody, kde se střídají bílé s černými. Dalo by se říct, že celé herní prostředí je jako šachovnice. Na ostrově totiž žije několik rodin, které řeší veškeré konflikty prostřednictvím šachové hry. Původním hráčem za rodinu býval právě dědeček Erasmus, který tuto „hru králů“, jak ji sám častokrát nazýval, doslova miloval. Postupně však předal rodinné žezlo svému synovi, Nikovu otci. Nyní, když jsou oba ztraceni, mělo by zůstat herní privilegium zastupovat při těchto hrách rodinu na Nikovi. Dle nepsaných pravidel se však těchto her mohou účastnit jen zástupci starší osmnácti let, což Nik nesplňuje. I proto je potřeba nalézt dědečka nebo otce, aby mohla šachová hra pokračovat.“
Přesně s koncem vyprávění základního příběhu se k nám přidal Ingo Stuckenbrock, hlavní duše celé hry, který s ní strávil podstatnou část svého života a postaral se o většinu obsahu. „Skutečně jde z velké části o moje dílo. Postaral jsem se o příběh, jednotlivé postavy, puzzly, artworky, programování, kompletní 3D grafiku prostředí a celkovou implementaci do enginu Unreal 4. Nejsem ale odborník na všechno, takže o skicy postav, jejich 3D modely i animaci se museli postarat kolegové. Stejně tak jako o hudební složku, kterou kompletně vytvořil Vasco, s nímž jste si povídali před chvílí,“ popsal základní složení týmu Stuckenbrock a dodal skoro neuvěřitelnou věc: „Vždycky jsem chtěl udělat nějakou klasickou adventuru podobnou těm, co tvořili LucasArts, Adventuresoft nebo Sierra. Chtěl jsem vytvořit hru, která by měla atmosféru Monkey Islandu, Rivenu a slavného dobrodružného filmu Labyrint. Dlouho jsem o ní snil, až jsem se do ní definitivně pustil. A po spoustě peripetií se zdá, že se mi podaří dávný sen naplnit. Původně jsme chtěli hru vydat na podzim letošního roku, ale před časem se můj kolega rozhodl projekt opustit kvůli vyhoření, což nás trochu zbrzdilo. Takže momentálně cílíme na 1. duben 2024. Vím, že podle tohoto data to vypadá, že si děláme srandu, ale tentokrát to skutečně myslíme vážně. Asi tomu nebudete věřit, ale na hře dělám už skoro třicet let. Začal jsem na hře pracovat opravdu hodně dávno, dokonce jsme měli i několik prototypů – nejdřív ve 2D, poté i v 2,5D. S jedním takovým prototypem jsme se představili i na Gamescomu v Lipsku v roce 2007, kde jsme jej prezentovali potenciálním zájemcům z řad distributorů. Dokonce se i někteří chytli a měli jsme na stole seriózní nabídku na spolupráci. Byla ale pro nás dost nevýhodná – hodně přísná z hlediska deadlinů, vlastnictví práv na značku distributorem a já jsem měl i svoji hlavní práci architekta, tak jsem se po zralé úvaze rozhodl ji nepřijmout. Posléze přišla rodina, děti a projekt šel zhruba na deset let k ledu. Když se Epic rozhodl nabídnout Unreal Engine pro vývojáře zdarma, byl to pro mě impuls se ke hře vrátit. Snažil jsem se naimplementovat veškerou starší grafiku do hry, ale když jsem zjistil, jak je tento engine výkonný (původní verze byla dělána ve Wintermute), rozhodl jsem se ji předělat kompletně do plně interaktivního 3D. Samozřejmě i bez poplatku za engine to není nijak finančně jednoduché. Proto jsme požádali o grant stát i region. A kupodivu jsme uspěli v obou případech, což bylo i pro nás překvapení. Jsme asi první německá herní společnost, která dostala finanční grant jak od státu, tak i od regionu. Díky tomu jsem mohl najmout skladatele nebo animátora 3D postav.“
Vše výše popsané je na vzhledu hry setsakramentsky znát. Graficky vypadá hra nádherně, optimisticky barevně, všechno po okolí se hýbe, připadáte si skutečně jako v karibském ráji. Navíc je všechno zpracováno ve 3D, takže tomu je uzpůsobena i kamera, kterou sice není možné volně pohybovat, ale mezi jednotlivými obrazovkami sama přelétne částí ostrova a postaví se do pozice, odkud budete mít nejlepší výhled. Trochou kaňkou na kráse mohou být na adventuru poněkud vyšší hardwarové nároky, na slabších počítačích může dojít k velkému trhání či nutnosti snížit kvalitu grafiky, což by ale hodně ubralo na výsledném estetickém dojmu.
Měli jsme možnost zahrát si kousek ze třetí kapitoly, který jasně naznačil, že půjde o point and click adventuru toho nejklasičtějšího ražení. Procházíte se po lokacích, prozkoumáváte aktivní místa, diskutujete zjištěné poznatky se sarkastickým Fitzgeraldem. Interakce s prostředím probíhá prostřednictvím pravého tlačítka myši, po jehož stisknutí se objeví kontextové menu umožňující vybrat, co s daným předmětem či osobou chcete provést. Levé tlačítko pak slouží výhradně k přesunu na jiné místo v rámci lokace či do jiné obrazovky. V dolní části obrazovky se objevuje inventář, který funguje na jednoduchém principu drag & drop. Za zmínku stojí také přehledná mapa v pravém dolním rohu. V krátké ukázce jsme narazili jen na jednu postavu, se kterou bylo možné komunikovat – na dědu Erasma, který je ve skutečnosti ztracený, ale tvůrci se rozhodli zasadit jej do zmíněné ukázky trochu na sílu, abychom měli možnost danou postavu poznat a vyzkoušet si možnosti konverzace. Zatím to tedy na nějaké větší dialogy s NPC postavami nevypadá, konverzace s ukecaným Fitzgeraldem však bude dostatečnou náhradou.
„Skutečně teď děláme maximum pro to, abychom hru v dubnu příštího roku skutečně vydali. Vzhledem k tomu, že máme pokryté finance, tak ani nepotřebujeme žádného vydavatele, jsme schopni si hru vydat kompletně sami. Druhá věc je ale marketing, abychom se dostali k co největšímu počtu hráčů. Takže zatím jednáme s některými vydavateli a uvidíme, jak budou nastavené podmínky. Obecně, když jsme se v minulosti pokoušeli o jakoukoliv dohodu v Německu, tak byly podmínky pro nás hodně nevýhodné. Tím, že máme hru hotovou a vydavatel nebude muset investovat do jejího vývoje, ale vesměs jen do propagace, tak bychom se mohli dostat na lepší podmínky,“ dodal závěrem Ingo Stuckenbrock.
Popřejme Ingovi i jeho týmu k úspěšnému dokončení vysněného projektu. Pokud máte zájem, můžete si vyzkoušet hratelnou demoverzi nebo prohlédnout skutečně podařené webové stránky hry.