Letos je to přesně třicet let, kdy francouzské studio Adeline Software vydalo isometrickou akční adventuru Little Big Adventure. Ve své době učarovala hráče i recenzenty svým odlišným zpracováním, kdy se na postavičku díváte v isometrickém pohledu podobném legendárnímu spectráckému Knights Lore, tentokrát samozřejmě v SVGA grafice, která kombinovala 3D polygonové objekty a 2D předrenderované prostředí. Osobně se musím přiznat, že mě tehdy tato hra zrovna moc neoslovila. Kombinace otřesného ovládání, akčního ničení soupeřů prostřednictvím házecího míčku, všemožné běhání odnikud nikam s nutností všude možně poskakovat, aby z předmětů vypadly mince či srdíčka na doplňování životů, to nebyla žádná extra zábava. Všechno to pak umocnila místy až příliš vysoká obtížnost. Hra mě tehdy vůbec nebavila a velice rád jsem ji po pár hodinách vzdal.
Léta ubíhala, původní tvůrci zanikli a kromě přímého pokračování Little Big Adventure 2 vyšly i všemožné remastery v podobě Enhanced Edition a Classic. No a v letošním roce u příležitosti zmíněného kulatého jubilea přichází další remake, za kterým stojí francouzské studio 2.21. To tvoří z větší části fanoušci původní hry, kteří si k nejnovějšímu remaku přizvali i některé z původních tvůrců v čele s Didierem Changrayem. V současné době se to různými remastery a remaky jenom hemží, až to skoro vypadá, že tvůrcům dochází nápady (a nebo chtějí sázet na jistotu už hotového a prověřeného). Má tento remake smysl, když upravené verze původního díla vyšly teprve nedávno?
Obdobně jako v původním originále, i zde se ocitáme na planetě Twinsun, kde žijí ve vzájemné harmonii čtyři různé rasy obyvatel. Panující idylku však nabourá šílený vědec Dr. FunFrock, který stvoří klonovací přístroje a také teleportaci. Pomocí těchto vynálezů, početné armády a tvrdé diktatury stvoří totalitní stát, ve kterém jsou všichni jeho obyvatelé poctivě hlídáni a jakékoliv prohřešky vůči nastaveným pravidlům jsou trestány odvedením do vězení či detenčních zařízení. Vy se v roli Twinsena nechcete smířit s tímto stavem. Obzvlášť, když vám byl zavřen příbuzný a tak se pokusíte zlého FunFrocka odstranit a zachránit tak svobodu i celý svět.
Toho docílíte tím, že se budete procházet po jednotlivých ostrovech a budete hledat cesty, jak se dostat FunFrockovi na kobylku. Celý svět je však pečlivě střežen, takže musíte vybírat ten správný balanc mezi utíkáním kolem stráží k místům, kam chcete dorazit a aktivním ničením nepřátel. Toho jde dosáhnout jednoduchým mlácením soupeřící postavičky. Záhy však získáte mnohem mocnější zbraň – magickou kouli, která se k vám po vystřelení vrací jako bumerang. LBA není rozhodně mírumilovná hra a tak máte ve hře také ukazatel života, jenž vám po každém kontaktu se soupeřem ubývá a vy jej musíte chtě nechtě průběžně doplňovat. To se děje prostřednictvím srdíček, které vypadávají z různých předmětů na ostrovech i v domácnostech. A tak všude možně chodíte a poskakujete doufajíce, že vám vypadne srdíčko. Může vám ještě vypadnout peníz, který také stojí za to sbírat. Za peníze si totiž kupujete některé věci, které mohou být v budoucnu potřeba. Kupujete za ně také lístky na trajekty mezi ostrovy a posléze také kanistry s palivem, abyste se mohli přepravovat dalšími motorizovanými stroji.
Náplň hry tak vesměs spočívá v procházení rozsáhlého světa, sbírání srdíček a mincí, jednoduchého prokecávání všech možných postav s vroucným doufáním, že naleznete tu správnou, která vám řekne něco důležitého. Nesmíme opomenout ani řadu puzzlů, které jsou většinou spíše jednoduššího charakteru. To mnohem složitější je častokrát jejich provedení, obzvlášť, když vás vede přes poskakování po plošinkách či cestou s blízkostí nějaké propasti či vody, což bývá při použitém způsobu ovládání doslova utrpení. Návdavkem je potřeba dodat, že se ve hře až příliš často vracíte na již jednou prozkoumaná místa a procházet půlku světa pro získání nějakého předmětu je hodně otravné.
Vše doposud řečené se vztahuje jak na původní originál, tak i na nový remake. A v čem můžeme nalézt odlišnosti? Samozřejmě je to na prvním místě audiovizuální zpracování. Za těch třicet let se technologie posunuly jinam. Grafika byla kompletně přepracována do mnohem vyššího rozlišení, tvůrcům se pak podařilo zachovat charakter celého pestrobarevného světa a původních postav. I když mi originální postavičky v tom menším rozlišení přišly přeci jen roztomilejší, v tehdejší době totiž menší počet polygonů způsobený malým výkonem počítačů hodně odpouštěl. Změny doznal také dabing, zvuky a hudba, vše je v modernějším a kvalitnějším zpracování, které však stále zachovává původní charakter.
Změnilo se také ovládání a chování postav. Zmizela původní volba chování postavy (normální, agresivní, sportovní a kradmý), nyní jsou všechny osobnosti v jednom. Ovládání postavičky se přeci jenom zjednodušilo, i tak je často hodně frustrující, když hráče neposlouchá tak, jak by chtěl. Je zde možnost volby mezi během a chůzí, je možné měnit úhel hodu koulí a samozřejmě zůstalo také skákání. Vzhledem k použitým technologiím jsou lokality přeci jen větší – zatímco dříve byl každý ostrov i dům rozkostičkovaný na velké množství jednotlivých sekcí (obrazovek), které se vždy v určitý čas zobrazovaly, nyní je vše ucelenější a rozsáhlejší, celý svět tak vypadá mnohem otevřenější. Je to celkem podstatná změna, protože až na pár pro příběh důležitých míst se totiž v dané oblasti všechny postavy po opuštění a opětovném návratu znovu objeví. Ruku v ruce s tím jde ulehčený způsob ukládání, kdy je nyní možné ukládat kdekoliv, přičemž po načtení pozice se objevíte vždy na začátku daného segmentu. K dispozici je také holomapa, která však není vždy úplně nejpřehlednější. Totéž je možné říct i o deníku hlavní postavy, který je zpracován kresbami v artovém stylu celého světa, takže mnohdy je velký problém vůbec zjistit, co čmáranice na té které stránce znamenají.
Změny nastaly také v příběhové části. Přibyl nový úvod, ještě před příchodem zlovolného Dr. FunFrocka. Lehce se upravil také hlavní cíl, kromě záchrany světa tentokrát nepátráte po své milé Zoé, ale naopak se snažíte zachránit ze spárů zloducha mladší sestru Lunu. Je to ale jen nepříliš podstatná drobnost, jak již bylo řečeno, tak základní cíl, tedy záchrana světa, stejně jako postup, kterým se toho dá dosáhnout, zůstává stejný. Stejně jako většina z rozmanitého prostředí, kdy se kromě sluncem zalitého ostrova podíváte i na poušť, zasněžené hory s lyžařským areálem či podzemní chrámy.
Nový remaster Little Big Adventure – Twinsen’s Quest se hodnotí strašně obtížně. Vzhledem k existenci enhanced editions je otázkou, jestli bylo potřeba vytvářet další remake, který původní dílo posouvá jen velmi lehce. Bylo by lepší, kdyby se tvůrci naplno pustili do Little Big Aventure 3 a přinesli úplně nové dobrodružství namísto omílání toho samého příběhu. Toho se však hned tak nedočkáme, tvůrci plánují předělat nejdřív druhý díl a teprve pak možná přijde na řadu dlouho slibované završení trilogie. Zatímco původní originál jsem nedohrál, tuto remasterovanou verzi se mi i kvůli jednodušší a přívětivější obtížnosti podařilo dotáhnout až do zdárného konce. A byla to obvyklá porce probíhání celým světem, častém kosení nepřátel a občasným nadáváním při přeskakování různých plošinek. S postupujícím dějem jsem se nakonec i začal bavit a přeci jen se těšil, jak to celé dopadne. Díky tomu u mě tato hra dostala milost a můžu říct, že jsem rád, že jsem ji dohrál až do konce, i když mezi favorizované kousky u mě nikdy patřit nebude. Pokud jste milovníky původních dílů nebo máte rádi isometrické adventury s častým skákáním či akcí, klidně si k výslednému hodnocení 15-20 procent přidejte.