Dvaatřicet let od vydání prvního dílu legendární série Monkey Islandu vyšlo vymodlené pokračování. Nabízí vše, co měli fanoušci na této značce vždy rádi: vtipné dialogy, zajímavé hádanky i pěknou stylizovanou grafiku. Nabízí se ovšem otázka, jestli talentovaní tvůrci neměli mít trochu vyšší ambice, než jen nabídnout to samé.
Žánru adventur se prorokoval konec již někdy na konci minulého tisíciletí. Jejich pomalá hratelnost, omezená interaktivita a v neposlední řadě i vysoké nároky na hráče nedokázaly konkurovat daleko přístupnějším hrám a tak se nořili stále hlouběji do undergroundu. Ale nic není napořád. Rok 2022 ještě nevstoupil do své závěrečné čtvrtiny a já už píšu třetí recenzi na pokračování klasické značky z devadesátých let.
Syberia vsadila na inovace (viz naše recenze) a určitě ji na konci roku nezapomeneme zmínit v přehledu nejlepších her, oproti tomu Polda 7 (viz naše recenze) zůstal zaseknutý hluboko v minulosti. I přesto si na sebe dokázal vydělat.
Return to Monkey Island má blíže k druhému přístupu, na druhou stranou nelpí na dávno překonaných dogmatech. V jádru je klasickou adventurou, kdy kromě dlouhých rozhovorů jen pobíháte po několika málo obrazovkách, sbíráte věci a snažíte se je smysluplně používat na jiné. Na druhou stranu se vývojáři nebáli zcela zásadně změnit grafický styl (což se u radikálních fandů nesetkalo s pochopením, viz náš článek), uzpůsobit ovládání potřebám gamepadů ani přijít s povedenou interaktivní formou nápovědy, díky níž odpadají tolik frustrující „zákysy.“
Neznamená to ale, že bychom kvůli tomu mohli Return to Monkey Island doporučit úplným nováčkům, příběh totiž přímo navazuje na události prvních dvou dílů.
Kompletní recenzi najdete na stránkách Bonusweb.cz ZDE.